Informační chovatelský portál

Doporučujeme
Další drobnosti

Valid XHTML 1.0 Transitional

TOPlist

Výběr druhu

Na tomto místě se budu věnovat výběru nejvhodnějšího druhu papoušku. Na rovinu a bez vytáček Vám řeknu, že neexistuje žádný univerzální návod, který by vám 100% zaručil úspěch. Proto pokud vám někdo tvrdí, že zrovna tito ptáci budou u vás hnízdit bez problémů a za každých okolností, s klidem ho pošlete někam. Zaprvé tento člověk nemůže vědět, jaké máte vytvořeny podmínky a za druhé, nemá své tvrzení ověřeno a proto nemůže něco takového tvrdit. Jsou známy případy, kdy dobře hnízdící pár prodán jinému chovateli jen o pár ulic dál již nezahnízdil.

Tolik na úvod a nyní jak vlastně na to? Jak se dočtete i na jiném místě, je velmi důležité zvážit několik faktorů. Takže nejprve si řekněte, kde budete ptáky chovat. Ve vnitřním temperovaném prostoru, venku, nebo v vevnitř, ale bez vyhřívání? Podle toho si můžete udělat první selekci. Dalším omezujícím faktorem je velikost vašeho chovatelského zařízení. Asi těžko budete moci chovat například papouška Ara ve voliéře o rozměrech 2 x 2 x 1,5m. Na druhou stranu zvolit do takového prostoru jeden pár andulek také není asi nejvhodnější, lépe řečeno neúčelnější využití prostoru. Nezanedbatelnou věcí je i cena jednotlivých druhů. Například andulku si pořídíte za lidových 100 korun, ale takového popouška Žako stěží získáte pod 10.000 korun. Jak brzy zjistíte, možnost výběru se postupně snižuje. Ale není třeba zoufat. V každé kategorii se dá najít vhodný druh, který bude vyhovovat jak vám, tak vy budete vyhovovat ptákům. Pro spoustu z nás je dalším omezením vzezření a vybarvení ptáků. Například proč bych měl chovat nevýrazného Vaza Malého, když mne na první pohled upoutá Rozela pestrá. Zde plně záleží na osobním vkusu.

Nejlepším způsobem se mi vždy jevilo vybrat si podle obrázku, nebo podle živé předlohy několik favoritů a je prohnat vyřazovacím způsobem systémem požadavků. Pokud prošlo více druhů, byl výběr čistě na mě. Nemusel jsem se na nic ohlížet. Pokud se nepodaří vybrat ani jeden vhodný druh, bude nutné nějakým způsobem změnit chovatelské zařízení. Pokud nemůžete upravit prostor velikostí, ne vždy je možné přistavit nějakou konstrukci, pokuste se zřídit nějaká vnitřní prostor rozdělením venkovního prostoru. Nebo zavést nějaký způsob vytápění vnitřního prostoru.

Odpovídající velikost lze rozdělit do tří kategorii. Nejmenší ptáci, ti jsou svou velikostí těla do 20 cm. Takovým druhům vyhovuje prostor 1 m3, na pár. Ptákům do velikosti 35 cm bude stačit prostor o velikosti 1,5 m3, na pár. Velkým papouškům budete muset zřídit velké voliéry. Pro představu do kategorie nejmenších ptáků se řadí andulky, agapornisové, kanáři. Do druhé kategorie se řadí například rozely pestré, korely. Mezi velké papoušky se řadí Ara ararauna, Žako.

Pro úplného začátečníka se hodí andulky. Tito ptáci jsou naprosto nenároční. Spolehlivě hnízdí, jsou tolerantní, snesou se v rámci druhu i s jinými papoušky. Pokud mají jen trochu vhodné podmínky, zahnízdí a vyvedou mladé. O něco obtížnějším druhem jsou korely, agapornisové, rozely. Tyto druhy kladou velký důraz na klid v okolí chovných zařízení, na vybavení. Podněty k hnízdění musí být dostatečně výrazné. A v neposlední řadě se hůře sestavují chovné páry.

I pokud chcete chovat papoušky Ara, doporučuji začít s nejméně náročným druhem, získat zkušenosti a postupně přecházet na náročnější druhy. Na tomto místě bych chtěl vzpomenout ještě jednu věc. Někteří zkušenější chovatelé v publikacích pro začátečníky uvádějí vhodnost pro začátečníky i u druhů středně obtížných. Troufám si hádat že příčinou je jejich zkušenost. Pro ně je opravdu středně náročný papoušek tím nejjednodušším. Nemyslím to ve zlém a oni také ne. Je to prostě o vyspělosti chovatele.




design by morpheus
smidla.eu © 2008